2009. november 28., szombat

táblázat gyorsan szépre

Mind word-ben, mind excelben működik a táblázatok formázására kialakított funkció. Ha létrehozunk egy táblázatot, gyakran nem elég, ha csak feketén-fehéren az adatok szerepelnek rajta, néha kicsit fazonírozni is kell: fejléc, összegsor, kiemelések...

Az excelben a fő szalagmenün elérhető a funkció: Formázás táblázatként. A következő kép mutatja, hogy milyen beépített formázások vannak:


























Ugyanez word-ben, akkor lehet gyorsan elérni, ha egy táblázatra állunk rá, ebben az esetben a szalagmenü automatikusan megváltozik és a Tervezés menüre ugrik, ott a következő formázások közül lehet választani:


















Használjuk ki ezeket az egyszerű beépített lehetőségeket és fel tudjuk dobni a táblázatokat!

2009. november 27., péntek

a látványos vízjel word-ben

Keveset írok a word-ről, mert keveset használon, illetve úgy gondolom, hogy nagyon jól össze vannak pakolva a funkciók és könnyen használhatóak. Nem igényelnek külön bemutatókat...

Van viszont egy kedvenc funkcióm, amit nem mindenki ismer: vízjel. Ez az amit a dokumentumlap hátterébe lehet varázsolni: bizalmas, nem másolható, stb feliratok. Ha dolgozunk ilyen jellegű dokumentumokon és nincs "erős" dokumentumvédelmi rendszere a cégnek, akkor a vízjelekkel lehet hangsúlyozni az irat "fontosságát":

A funkció elérhető a "Lap elrendezése" fülön, "vízjel" néven :) Természetesen szabadon változtathatjuk a megjelenítendő szöveget...

kezdő adattisztítás

Az excelben van egy hasznos funkció azoknak, akik olyan adathalmazzal dolgoznak, ami tele van ismétlődésekkel és ezeket manuális kell(ene) kiszűrni.

Lehetőség van ugyanis arra, hogy egy adathalmazban a - valamilyen értékek alapján - azonos sorokat kiszűrje az excel, ezáltal egy duplikációmentes táblázatot kapjunk. Ez a funkció az "Adatok" fülön található és a neve "Ismétlődések eltávolítása".

Nézzünk egy példát, adva van egy adatbázis nevekkel és plusz egy azonosítóval:


















Ha csak a név oszlopból távolítanám el a duplikációkat (csak ezt az oszlopot jelölöm ki), akkor nem a helyes eredményt kapjuk:

















Ha a helyes értékeket akarjuk kiszűrni, akkor érdemes a születési helyet is belevenni, mert ez lesz az egyedi azonosítója a személynek (név+szül.hely):


















Ez a jó megoldás! Gyors és hasznos eszköz, amikor több adathalmazt fésülünk össze és az ismétlődésektől meg akarunk szabadulni.

2009. november 25., szerda

Adatok jobb vizualizálása - excelben

Ha Neked is sokat kell az excelben dolgoznod és sok táblázatban szereplő adatot kell "elemezni" vagy kivetíteni, akkor Neked is fontos lehet, hogy jobban lásd az összefűggéseket.
Lehet diagrammokat készíteni a táblázatokról, de ahol fontos, hogy a táblázat is megjelenjen (és benne legyen vizuálisan az információ), ott érdemes a feltételes formázást használni.
Ennek segítségével egy kijelölt táblázatrész a beépített feltételek alapján kiértékelésre kerül és könnyebb vizuális a trendeket látni.
Készíthetünk hőtérképet egy adott táblázatra:

Ebből például kiderül, hogy ki teljesít a legjobban az értékesítők közül a legjobban (az egész táblázatot kijelülve pakoltam rá a feltételes formázást).

Készíthetünk egy másik nézetet is:








Ebben az esetben azt látjuk, hogy az értékesítők saját magukhoz képest milyen eredményeket érnek el, hol van jobb hónapjuk és hol rosszabb. Például előfordulhat, hogy Zoltán még egy junior értékesítő, de az látszik, hogy szépen fejlődik hónapról hónapra. A feltételes formázást ebben az esetben egy adott sorra jelöltem ki, nem az egész táblázatra.

Természetesen a feltételes formázás több ikonnal és beépített ábrával/diagrammal rendelkezik és a szabályokat (feltételeket) saját magunk is tudjuk szabályozni. Az előző adatoknál maradva nézzük, hogy az átlag felett ki és mikor teljesít az értékesítők között:



Igazán látványosan lehet elemezni a száraz anyagokat! Érdemes egy kis időt szánni erre a funkcióra mindenkinek, aki sokat excel huszárkodik!

2009. november 19., csütörtök

Flag (jelölő) használata

A flagek (jelölők vagy zászlók) használata lehet idegesítő és támogató is az outlook-ban.

A leggyakrabban akkor találkozunk vele, ha valaki olyen e-mailt küld nekünk, ami már meg van jelölve és egy emlékeztető is tartozik hozzá... Ez a feladat be is kerül a teendősávba és ott is marad örökre (ahogy írtam egy korábbi bejegyzésemben), ha nem foglalkozunk vele.

A feladatok (task) is ilyen jelölővel van ellátva, ha új task-t hozunk létre, akkor ez megjelenik a task-listában (ha a task/feladatok nézetre váltunk az outlook bal alsó sarkában) és bekerül a teendősávba is.

Ezek alapján két dologra érdemes használni a jelölést:

- levelek megjelölése:


  • küldök egy levelet, akkor a felső menüsorból kiválasztom a elintézendő/task ikont és bejelölöm a "megjelölés címzetteknek" részt és egy emlékeztetőt állítok be. Pl ha azt szeretném, hogy a levelemben kért feladatot péntek délig késztísék el, akkor péntek 10 órára állítom az emlékeztetőt. <én nem szeretem ezt a módszert>
  • ugyanez a menüpont, csak magamnak állítok be emlékeztetőt a levélhez. Ebben az esetben saját magamat emlékeztetem, hogy az adott levélben lévő feladatra rá kell kérdeznem egy megadott időpontban, pl levél a projektgazdának, hogy amikor 2 hónap múlva befejeződik a munka, akkor készüljön egy interjú a részvevőkkel, stb...

  • az inbox-ba beeső levelet megjelölöm magamnak, hogy fontos és foglalkozni kell vele. Én általában megjelölöm, hogy mikor akarok foglalkozni vele (pl szerda --> kezdési dátum) és a levelet kiveszem az inbox-ból. Mivel megjelöltem (és a teendősáv a korábbi bejegyzés szerint van beállítva), az e-mail a szerdai napon meg fog jelenni a teendőim között és akkor tudom, hogy ezzel foglalkoznom kell...

- új feladatok létrehozás: ezt tehetjük a task/feladatok panelből vagy a teendősáv "új feladat" sorára kattintva, pl fodrász felhívása. Ezt is érdemes úgy beállítani, hogy kezdési dátumot írunk hozzá (pl csütörtök 14h) és ebben az esetben is, csak akkor jelenik meg a feladat a teendősávon, amikor ténylegesen foglalkozni kell vele.

A teendősávot nagyon jól lehet testreszabni, ezáltalá könnyen megkülönbözetethető, hogy az adott elem egy levélben megbújó feladat vagy egy önálló feladat:
Fontos, hogy a teendősáv úgy legyen beállítva, hogy csak aktuális feladatok szerepeljenek rajta, ezáltal elkerülhetjük a káoszt, amit az eredményezne, hogy az összes (a 2 hónap múlva esedékes) feladat is ömlesztve szerepel...

2009. november 15., vasárnap

Outlook - Teendőksáv (to-do-bar)

Kevés embert láttam, aki jól használja az Outlook jobb részén elhelyezkedő "teendők" modult. Ennek a felső része egyértelmű, ott található naptár és a következő néhány megbeszélés.
Az alatta lévő rész viszont a feladatokat (task) vagy a megjelölt leveleket mutatja, azaz azokat a dolgokat, amelyről azt gondoljuk vagy gondoltuk korábban, hogy fontosak és foglalkozni kell(ene) velük. Általában 100+ eleme van ennek a listának ... ebben a formában ez a modul használhatatlan!

Mit tegyünk, hogy ki tudjuk használni ezt a modult és tényleg a fontos feladatokra tudjunk foglalkozni? Lépések:
- nagy levegő, töröljük az összes olyan feladatot, levelet, amit már ezer éve megoldottunk, de még szerepel a listán... ezzel az elemek 90%-t kipipálhatjuk
- rendeljünk kezdési dátumot az egyes elemekhez, azaz állítsuk be, hogy mikor akarunk majd az adott feladattal foglalkozni: ma, holnap, egy hét múlva, egy hónap múlva?
- finomhangoljuk a szűrési beállítást, csak azok a feladatok szerepeljenek a listában, amiknek a kezdési dátuma a mai nap vagy nem tartozik (még) hozzá kezdési dátum (a szűrőbeállítás a modulra jobb egérgombbal kattintva elérhető, a haladó menüben...kell segítség, írj és részletes bemutatom!)
Ha ez megvan, akkor márcsak tényleg az aktuális feladatok vannak rajta, amivel aznap kell elkezdeni foglalkozni (5-10-15?db)... próbáld ki, megéri!
Így néz ki ma az enyém:

Légy Te is naptárfüggő!

Naptárfüggő vagyok... azaz minden feladatomat vezetem az Outlook naptáromban. Ez nem time sheet jellegű dolog, tehát nem azért teszem ezt, hogy az adott projekten végzett munka után leszámlázzam a munkámat :)

A naptáram segítségével nagyon jól látom, hogy egy napra/hétre mennyi feladat fér be, tudom hol lehetnek lyukak és hol szorul a hurok, ha sokmindennel kell foglalkoznom.
A legtöbb cégnél a naptár a közös megbeszélésekre vonatkozó időfoglalásokra vonatkozik.
Ideje ezen továbblépni! Milyen jellegű feladatok vannak benne az én naptáromban:
- min. 30 perces olyan feladatok, amivel egybefüggően kell dolgoznom az adott napon/héten (ezáltal 3 hét múlva is tudom, hogy mivel foglalkoztam korábban)
- felkészülés egy megbeszélésre (általában a megbeszélés előtti 30 percet foglalom be erre)
- ha külsős tárgyalásra megyek, akkor az utazási idő rögzítése (30 perc előtte és utána)
- minden reggel 8:30-tól 9:30-ig és 17:00-18:00-ig e-mail olvasásra dedikált idő. Ez azt is jelenti, hogy napközben nemigen válaszolok a leveleimre, maximum "átszkennelem" hátha van valamilyen hihetetlenül fontos és sűrgős téma...

Még egy tipp: a saját magammal való megbeszéléseket általában "feltételesen elfogadva" állapotra teszem, ezáltal, ha mások szeretnének velem egy megbeszélést szervezni, akkor ezekre az időpontokra ráfoglalhatnak --> ekkor a saját megbeszéléseimet automatikusan más időpontra helyezem át.

Ideje naptárfüggővé válni... segít beosztani az időnket!
Így néz ki a hetem:

2009. november 12., csütörtök

Pivot tábla - légy jó munkás ember

Tudjátok, hogy a közgáz végzős hallgatók nagy része nem tudja használni az excelben lévő pivot tábla funkciót???
Bevallom én is az első munkahelyemen tanultam meg tisztességesen ezt a funkciót, de most visszatekintve nem is értem, hogy élhettem nélküle...
Próbáltam keresni valahol ingyenes online képzést erre a területre, hogy aki még úgy érzi van tanulni valója a témában, az könnyen elinduljon ezen az úton, de csak általános infót találtam mindenhol... kár!
Ez az a terület, aminek ismeretével sokkal-sokkal többet lehet kihozni az adatokból: összefüggések-trendek kimutatása, elemzések - diagrammok létrehozása, külső adatbázisból riportok készítése, stb...

update: Mégis van néhány online segítség, igaz angolul a youtube-on, jó nézegetést!

hmm hiba a címben?

ma szólt az egyik kollégám, hogy nem "okosan dolgozom", hanem "okosan dolgozok" ...ez így lenne magyarul helyesen, háááát még gondolkodom, hogy javítsak-e :)

2009. november 11., szerda

Mai napi megbeszéléseim és a OneNote

Még mindig a OneNote-nál maradva... a mai nap 2 megbeszélést szerveztem, mind a kettő szerepelt az outlook naptáromban természetesen :) a jegyzetek írására a következő jó trükk van: ha a naptárbejegyzést megnyitom, akkor a következő fogad:
a jobb felső sarok - bekeretezve - ott az a menüpont, amire rákattintva a OneNote megnyílik, a napirendek és a meghívottak bekerülnek egy üres jegyzetoldalra és mehetnek a feljegyzések, így:A megbeszélés után már azonnal küldhető is a formás emlékeztető a OneNOte-ból. Szerintem nagyon egyszerű és jó struktúrát ad a jegyzetek kezeléséhez.
Érdemes kipróbálni!

2009. november 10., kedd

A megbújó zseni: OneNote

Szerintem nagyon kevesen ismerik ezt a nagyszerű szoftvert, ami az Office csomag része (sajnos csak az Otthoni és iskolai verzió, az Office Ultimate, Office Enterprise csomagban van benne). Részletes információért érdemes elolvasni a Microsoft releváns oldalát.

A lényeg, hogy ez a szoftver sok apró problémára nyújt megoldást, amikor "információrögzítésről" van szó, amolyan svájci bicska:
- Megbeszélések alatt ide érdemes a jegyzeteket készíteni, a jegyzeteket egy mozdulattal e-mailben is el lehet küldeni valamit ugyanígy egy feladatot meg lehet jelölni és automatikusan bekerül a task listába (ugye mindenki használja a task listát? Erről írok majd egy komolyabb bejegyzést)
- nemcsak szöveget lehet "jegyzetelni", hanem képeket, hangfeljegyzéseket is fellehet vinni. A beépített "screenshot" funkció is hasznos: "windows gomb+S' és kijelölhető a kivágandó terület
- szintén hasznos funkció: egy bemásolt képről (pl névjegykártyáról) könnyedén kimásolja a szöveget, az automatikus kép-->szöveg funkcióval
- már kinőttem az egyetemből, de néhány ismerősöm az előadás jegyzetelésénél is ezt használja ...

Még rengeteg hasznos funkciója van a OneNote, ha van érdeklődés, még írok róla többet is, nekem a mindennapi munkám része!

Akinek nincs meg, de kipróbálná, az innen letöltheti a 60 napos próbaverziót.

2009. november 8., vasárnap

Az új menü: szalag formában

Régi, bár nem lerágott csont szerintem ez a téma.

A 2007-es Office megjelenésével új szalagmenü került bevezetésre, angolul ribbon. A megszokásokkal merészen szakítva a Microsoft újraértelmezte a grafikus felületet.

Jobb lett! Sok emberrel beszéltem, akik az első pillanatban idegenkedtek a menük nélküli felülettől, azonban pár nap alatt, kis kiváncsisággal, hamar ki lehet ismerni a felületet.

Miért volt szükség erre a változásra?

Jensen Harris, a Microsoft Office User Experince csapatának vezetője még egy 2008. április rendezvényen gyönyörűen levezette a változás okát, a teljes előadás 90 perc, itt elérhető. Akiknek nincs idejük megnézni, azoknak tőmondatokban:

A felhasználók körében általános véleményként azt hangoztatták: minden ami kell nekik, már az Office XP/2002-ben megvolt, a funkciók 5%-t használják, és az Office úgy jó, ahogy van...ismerős? Az anonim piackutatások azonban a következő dolgokat hozták felszínre: az emberek tudják, hogy jobban is tudnák használni az Office-t, de egyszerűen nem tudják kitalálni a funkciók használatát; azzal is tisztában vannak, hogy az Office-ban hihetetlen lehetőség van, amit ha tudnának megfelelően használni, akkor egyszerűbbé tudnák tenni a munkájukat...

Az eddigi felhasználói felület már tudott tovább működni...

Míg az 1989-ben megjelent Word for Windows 1.0-ban 2 eszköztár volt, addig a 2003-asban már 31 (és még rengeteg kiegészítő). Ez az ábra jól szemlélteti a növekedést:




A hagyományos menük jelentős korlátot szabtak a felhasználói élménynek. A felhasználók olyan funkciókat akartak a következő Office verziókba, amelyek már több éve szerepeltek ott ... csak nem találták meg :)

A csapat összeült Redmondban és nekiláttak egy teljesen új felhasználói felület kitalálásának, amelyet két részre bontottak: művészet és tudomány.

Művészet: a szoftver felülete az a nyelv, amellyel az ember kapcsolatot létesít az alkalmazással, hogy használni tudja. Az embereknek érzelmi kapcsolata van a számítógéppel (...több időt tölt a géppel, mint a párjukkal) A fejlesztők több kísérletet is elvégeztek, hogy megfigyeljék hogyan dolgoznak az emberek a munkahelyükön, mit éreznek amikor az Office-szal dolgoznak .., hmm nem lehetett egyszerű munka!

Tudomány: több mint 3 milliárd beérkező adatot elemeztek az Office felhasználókról (ha engedélyezed, hogy a felhasználói élmény javításában részt akarsz venni, akkor aninom adatok kerülnek vissza a fejlesztőkhöz). Ezek alapján egyértelműen látták, hogyan használják az Office-t a felhasználók és milyen parancsokat, milyen sorrendben használják, milyen gyakorisággal... (az excel-ben a copy-paste a leggyakoribb parancs, gondoltad volna?) Azt is látták, hogy inkább egérrel vagy billentyűzettel használják az emberek a parancsokat .. tudtad, hogy a MENTÉS gombot az emberek 79,4% az egérrel végzi, pedig ott a CTRL+S billentyűkombináció (micsoda időveszteség az egér...)

Miután ezekkel megvoltak, kezdődött az alkotó munka, ami sokkal inkább az emberek Office használatára épült, mint új funkciók beépítésére...érdekes volt látni a sok-sok prototípus sablont.

Ebből alakult ki az új felület, amely segíti a gyors munkát, azokat a funkciókat emeli előtérbe, amelyek az adott feladatvégzéshez kapcsolódnak: ha képet szerkesztel, akkor a kép menüsor aktív, ha táblázatot, akkor pedig az (...érdemes kipróbálni). A legfontosabb menüelemek oda kerültek, ahova az ember a legtöbbet néz, a legtöbbet használt parancsok extra nagy ikonokat kaptak (pl a paste/beillesztés).

Miután megszületett a végleges felület, szintén rengeteg tesztre került sor, ami több millió ember bevonásával történt.

Az elért eredmény:

  • könnyebb szoftverhasználat

  • időmegtakarítás a funkciók egyszerűsítésével

  • felhasználók többet tudnak kihozni az Office-ből az új menü segítségével

  • szebb, látványosabb dokumentumokat tudnak készíteni az emberek.

Nekem bejött az új menü! Lezárásként itt egy kérdőív azokról a felhasználókról, akik már legalább 2 hónapja használják az új felületet:



Szavazz a bal oldalon!

2009. november 7., szombat

Ingyenes szótár az Office-hoz

Sokan nem ismerik, pedig ingyen elérhető MorphoLogic szótárak az Office 2003 és 2007-hez. Mit is tud ez a kiegészítő? Minden Office alkalmazásba beépül és segítséget nyújt a magyar-angol fordításhoz: csak álljunk a szóra az egérrel és az ALT gomb+ bal egérgomb kattintásra megnyílik a jobb oldalon egy panel és megtaláljuk a szó megfelelő fordítását!

Ha a megnyíló panelt jobban megnézzük, akkor több funkció is elérhető, nemcsak az újonnan beépült magyar-angol szótár...

innen letölthető az alkalmazás
Te már használod?

Elkezdődött!

Régóta figyelem az embereket, hogyan dolgoznak a számítógéppükkel. Néhányan egész ügyesen, néhányan azoknál a módszereknél megmaradnak, amit még középiskolás korukban megtanultak ... valahogyan...
Ez nem az Ő hibájuk, hiszen senki sem tanítja a számítógép és a szoftverek használatát, mindenki magától vagy a "szomszédtól" lesi el az aktuális trükköket, amik akár évtizedekig is meghatározzák a szoftverek "szeretetét" vagy "utálatát".
Azoknak fogok segíteni itt, akik előbbre akarnak jutni a Microsoft Office szoftverek kezelésében és úgy gondolják, hogy egypár hasznos fogással gyorsabban végeznek a munkájukkal és élvezetesebbé válik a szoftverek használata!

Miért az Office? Ez a szoftver szinte mindenkinek a gépén megtalálható és én ehhez értek :) A tippeket az Office 2007-re mutatom meg, de sok esetben a régi verziókra is érvényesek.
Nem a különböző funkciókat akarom megmutatni, hiszen arról sok ingyenes elérhető anyag van a Microsoft magyar oldalán, hanem sokkal inkább olyan rutinokat akarok megmutatni, amikkel ténylegesen felgyorsítható a napi munkavégzés!

Hogy érzed? Elég jó Office használó vagy?