2009. november 8., vasárnap

Az új menü: szalag formában

Régi, bár nem lerágott csont szerintem ez a téma.

A 2007-es Office megjelenésével új szalagmenü került bevezetésre, angolul ribbon. A megszokásokkal merészen szakítva a Microsoft újraértelmezte a grafikus felületet.

Jobb lett! Sok emberrel beszéltem, akik az első pillanatban idegenkedtek a menük nélküli felülettől, azonban pár nap alatt, kis kiváncsisággal, hamar ki lehet ismerni a felületet.

Miért volt szükség erre a változásra?

Jensen Harris, a Microsoft Office User Experince csapatának vezetője még egy 2008. április rendezvényen gyönyörűen levezette a változás okát, a teljes előadás 90 perc, itt elérhető. Akiknek nincs idejük megnézni, azoknak tőmondatokban:

A felhasználók körében általános véleményként azt hangoztatták: minden ami kell nekik, már az Office XP/2002-ben megvolt, a funkciók 5%-t használják, és az Office úgy jó, ahogy van...ismerős? Az anonim piackutatások azonban a következő dolgokat hozták felszínre: az emberek tudják, hogy jobban is tudnák használni az Office-t, de egyszerűen nem tudják kitalálni a funkciók használatát; azzal is tisztában vannak, hogy az Office-ban hihetetlen lehetőség van, amit ha tudnának megfelelően használni, akkor egyszerűbbé tudnák tenni a munkájukat...

Az eddigi felhasználói felület már tudott tovább működni...

Míg az 1989-ben megjelent Word for Windows 1.0-ban 2 eszköztár volt, addig a 2003-asban már 31 (és még rengeteg kiegészítő). Ez az ábra jól szemlélteti a növekedést:




A hagyományos menük jelentős korlátot szabtak a felhasználói élménynek. A felhasználók olyan funkciókat akartak a következő Office verziókba, amelyek már több éve szerepeltek ott ... csak nem találták meg :)

A csapat összeült Redmondban és nekiláttak egy teljesen új felhasználói felület kitalálásának, amelyet két részre bontottak: művészet és tudomány.

Művészet: a szoftver felülete az a nyelv, amellyel az ember kapcsolatot létesít az alkalmazással, hogy használni tudja. Az embereknek érzelmi kapcsolata van a számítógéppel (...több időt tölt a géppel, mint a párjukkal) A fejlesztők több kísérletet is elvégeztek, hogy megfigyeljék hogyan dolgoznak az emberek a munkahelyükön, mit éreznek amikor az Office-szal dolgoznak .., hmm nem lehetett egyszerű munka!

Tudomány: több mint 3 milliárd beérkező adatot elemeztek az Office felhasználókról (ha engedélyezed, hogy a felhasználói élmény javításában részt akarsz venni, akkor aninom adatok kerülnek vissza a fejlesztőkhöz). Ezek alapján egyértelműen látták, hogyan használják az Office-t a felhasználók és milyen parancsokat, milyen sorrendben használják, milyen gyakorisággal... (az excel-ben a copy-paste a leggyakoribb parancs, gondoltad volna?) Azt is látták, hogy inkább egérrel vagy billentyűzettel használják az emberek a parancsokat .. tudtad, hogy a MENTÉS gombot az emberek 79,4% az egérrel végzi, pedig ott a CTRL+S billentyűkombináció (micsoda időveszteség az egér...)

Miután ezekkel megvoltak, kezdődött az alkotó munka, ami sokkal inkább az emberek Office használatára épült, mint új funkciók beépítésére...érdekes volt látni a sok-sok prototípus sablont.

Ebből alakult ki az új felület, amely segíti a gyors munkát, azokat a funkciókat emeli előtérbe, amelyek az adott feladatvégzéshez kapcsolódnak: ha képet szerkesztel, akkor a kép menüsor aktív, ha táblázatot, akkor pedig az (...érdemes kipróbálni). A legfontosabb menüelemek oda kerültek, ahova az ember a legtöbbet néz, a legtöbbet használt parancsok extra nagy ikonokat kaptak (pl a paste/beillesztés).

Miután megszületett a végleges felület, szintén rengeteg tesztre került sor, ami több millió ember bevonásával történt.

Az elért eredmény:

  • könnyebb szoftverhasználat

  • időmegtakarítás a funkciók egyszerűsítésével

  • felhasználók többet tudnak kihozni az Office-ből az új menü segítségével

  • szebb, látványosabb dokumentumokat tudnak készíteni az emberek.

Nekem bejött az új menü! Lezárásként itt egy kérdőív azokról a felhasználókról, akik már legalább 2 hónapja használják az új felületet:



Szavazz a bal oldalon!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése