2010. január 13., szerda

Outlook és a magyar ünnepnapok

Sokszor probléma, hogy elfeledkezünk a naptárunkba bejelölni, hogy mik a "kötelező" ünnepek Magyarországon vagy más országba.


Az Outlookban van egy nagyon egyszerű beállítási lehetőség, amivel ha élünk, akkor ezzel nem kell tovább foglalkozni.


A következő helyen lehet elérni: eszközök --> beállítások --> naptár beállítása -->ünnepnapok hozzáadása. Itt ki tudjuk választani, hogy melyik ország hivatalos ünnepnapjait akarjuk hozzáadni a naptárunkhoz. A menü így néz ki:

Az így elhelyezett ünnepnapok egész napos elfoglaltságként fognak bekerülni a naptárba.

2010. január 7., csütörtök

trükközés képekkel

Az Office 2007 menü újdonságairól már írtam egy bővebb hírt. Mind a Word mind a Powerpoint megkapta ezt az új menüt és számos hasznos tulajdonságot. Ebből az egyik a képekkel való egyszerű szerkesztés...
Ha beszúrunk egy képet a Word-be vagy Powerpoint-ba és rákattintunk, akkor a menüsor automatikusan átvált a formátum menüpontra:
haladjunk balról jobbra:
- fényerő, kontraszt egyértelmű (szerintem)
- újraszínezés: itt különböző témák alapján lehet a kép színhatását megváltoztatni. A menü alján viszont van egy NAGYON hasznos funkció: áttetsző szín megadása. Mit is jelent ez? Ha bemásolunk egy képet, amelyen pl sok a fehér háttér és ezt szeretnénk áttetszővé tenni, akkor a kis ecsettel csak rá kell bökni a kép megfelelő részére és az a szín áttetsző lesz:









ebből lett (ha fehér területet akarom áttetszővé tenni) ez:




























- képek tömörítése: ha nagy (1+MB) képeket másolunk be a dokumentumba, akkor az indokolatlanul növelheti a fájlméretet (bár az új fájlformátum képes automatikus tömörítésre), ha a dokumentum befejezése előtt ezt a funkciót használjuk, akkor automatikusan optimalizálja a szoftver a képméreteket
- kép módosítása és visszaállítása egyértelmű

- utána a nagyobb menüblokkal a kijelölt képet tudjuk különböző hatásokkal ellátni: szegélyek, 3D fordítások, tükröződések, stb (itt nem csak egy sornyi effekt van, hanem le lehet gördíteni a menüt a továbbiakért)
- folytatva a képeffektusokkal, itt tudjuk a kijelölt képen a fenti hatásokat finomhangolni
- Elhelyezés menü segít abban, hogy hova igazítsuk a képet
- körbefuttatás: itt tudjuk megadni, hogy a kép hogyan viselkedjen, ha egy szövegkörnyezetbe helyezzük be: a szöveg mellette, alatta, felette fusson-e keresztül
- levágás: ha egy nagyobb képet helyeztünk el, de szeretnénk pár részletet kitakarni a képből, akkor ezzel az eszközzel tudjuk beállítani a ténylegesen látható képrészletet. Fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben a képből kitakart rész nem veszik el, hanem később visszaállítható.

Jó próbálgatást, nagyon könnyen tudunk ezekkel a beépített eszközökkel a dokumentumba beilleszett képeket manipulálni!